VZTAHOVÉ ZEMĚTŘESENÍ
PO NAROZENÍ DĚTÍ
aneb Jak obnovit či posílit partnerskou blízkost...
„Radost vystřídala únava. Lásku vystřídalo oddálení. Partnerství je nyní spíše schováno pod haldou rodičovství, povinností a nutností.“ „Máme se rádi, ale večer jsme tak unavení, že...".
"Často si vyčítáme, že jeden je druhému něčím málo nebo že jeden potřebuje od druhého něco, na co ten druhý už nemá chuť, čas či energii. Nebo v horším případě všechno dohromady. A tak se někdy hádáme a někdy zase dlouho mlčíme."
V párové terapii tohle slýcháme velmi často. Buď záhy po narození dětí nebo i po více letech od tohoto radostného okamžiku. Život rodiny dává partnerskému vztahu co proto. Zažili jsme jsme stovky párů, které byly skvělými partnery, ale radostná zátěž spojená s rodičovstvím, dětmi a udržováním rodinného zázemí dokázala postupně a neviditelně nahlodat jejich blízkost, spojení, vzácné porozumění a hřejivou intimitu.
Primárním vztahem v rodině je vztah partnerský a vztah sám k sobě. Tečka.
Jsou však životní období, která nám “zatopí pod kotlem” a vyzkouší nás, jak si tuto zásadní skutečnost dokážeme udržet. A to nejenom ve vědomí.
Nejsme dokonalí. Mnozí z nás žijí poprvé, poprvé jsou rodiči, a tak se to všechno poprvé učí…
Nejde o dokonalost, jde o život, jde o proces…
Jak říkal jeden náš kolega. Potřebovali bychom žít tak, abychom mohli říci svým vnoučatům, že život není jednoduchý, ale dokážeme ho vidět, prožít a tvořit jako krásný. Že život je plný výzev a příležitostí a že stojí za to mu jít vstříc a nechat se vyzvat. Vyzvat, nikoliv však zničit.
Přál bych si, abychom dokázali předávat svým vnoučatům naději a radost ze života více než zoufalství, nespokojenost, zahořklost, únavu a strach z bolesti, nejistoty, překážek, či dokonce učení, a hlavně strachu z toho, co jsme si zakázali žít.
Nenechte si namluvit, že vztah je dřina, že to má být fuška, nebo dokonce práce. Vztahovost je jednoznačně blíže životu než k práci. Ale život je pohyb, vývoj, plynutí a střídání ročních období. Období tepla a zimy, období investování, ztrát i sklízení. Období radostných a vyčerpávajících aktivit a období intenzivního odpočinku a lenošení. Je to střídání časů, kdy se vezeme z kopce s větrem ve vlasech, a časů, kdy je potřeba bolavě šlapat na vrchol s potem ve tváři, odřeninami na těle a jazykem na podlaze.
Rodinný život má své výhledy, kdy vše dává smysl a je vidět daleko, a má také své úžiny, kdy se nejde vrátit zpět, nic nefunguje a nevíme, jak dál. To je být živý, to vše znamená být v proudu života. To je sahat si na podstatu bytí. Ale dnešní doba nabízí mnoho úniků, jak život minout, jak usilovat spíše o dokonalost, plochost, jednostrannost, neustálou radost, harmonii, nasycení, či dokonce permanentní štěstí. Hodně z toho se nám snaží prodat v nákupních centrech. Někdy to vypadá, že čím větší je, tím tam toho mají více...
Hledejme skutečné výzvy, ne konzumní náplasti na štěstí.
Právě rodičovství je jednou takovou velkou životní a partnerskou výzvou.
Především v počátečních fázích, kdy do partnerství přijdou děti a aktivují se naše rodičovská naladění, očekávání, představy a nároky.
A přitom někde na pozadí víme, že děti nevyžijí pouze z naší lásky a péče o ně,
ale, že potřebují také vidět a cítit, že péči a lásku máme jak pro sebe samotné, tak i pro nás dva jako partnery.
To vše dohromady je úkol skoro pro supermany:)
Bohužel v posledních letech vidíme hodně partnerských dvojic, kteří jsou skvělí rodiče a jejichž děti by mohly jásat, ale jako partneři jsou bohužel v hlubokém odcizení, někdy dokonce na hraně zhroucení sebe nebo svého vztahu, a tak místo toho, aby si to mohly děti užívat, tak jsou v ohrožení, že se jim rozpadá rodina. Jsou to velmi smutné a bolavé příběhy.
Pojďte se s námi na to hezky posadit.
Zveme vás.:)
Přidejte se kdykoliv. Vše budete mít k dispozici celý jeden rok.
PARTNERSTVÍ NENÍ RODIČOVSTVÍ
KVALITNÍ RODINA STOJÍ NA PARTNERSKÉM VZTAHU A VZTAHU SOBĚ K SAMÝM
Čím vyživujete svůj partnerský vztah? Co vás nejvíce přibližuje? Jak si doplňujete energii? Kolik si necháváte času pro svůj protějšek?
Narozením dětí se pomalu a neviditelně mění mnohé. Rodí se nejen děti, ale s nimi se rodí i rodičovská role, kterou se spíše postupně učíme, než že bychom ji dostali darem. Dokonce se říká, že jsme tolikrát rodičem, kolik máme dětí. Jako na potvoru se většina sourozenců narodí nějak odlišná, a na každého platí něco jiného. V minulosti v patriarchální a konzervativní době rodičovství do značné míry sytilo i partnerství. Respektive rodina byla "nadřazena" partnerství. To, že se staráme o děti, domácnost, zabezpečení, jako by dříve stačilo. Od sedmdesátých let 20. století je rozvodovost a rozpadovost výrazně dramatičtější. A v současné době se rozpadne skoro polovina rodin. Což z evolučního hlediska je pro děti a jejich duševní zdraví jednoznačně ohrožující. A to nemluvíme o tom, že hodně rodičů se nerozvede, ale zůstanou žít vedle sebe v neuspokojivém partnerství. Jak to, že se tolik partnerství po narození dětí dostává do nekondice? Jak to, že v tomto citlivém období, po kterém oba toužili, jsou si vzdálení? Jak to, že v tomto citlivém období dochází k různým zraněním, hádkám, aktivaci hlubších zranění, nevěrám, vzájemným útokům, kritikám či výhrůžkám o rozchodu?
PARTNERSKÝ VZTAH NENÍ STROM OŘECHU NA VAŠÍ ZAHRADĚ, KTERÝ OD VÁS NIC MOC NEPOTŘEBUJE.
Čísla sociologů u nás - i jinde ve střední Evropě - jsou alarmující. A to i přesto, že dnes můžeme sledovat zvýšenou kvalitu péče o děti, postupné mazání genderových rolí, rozkvět individuálního sebrozvoje či větší rovnocennost a flexibilitu mezi partnery. Kvalita péče od samotného narození, která je dětem poskytována, výrazně převyšuje dosavadní vrcholy minulých generací. Rodiče často “investují” do rodičovství tolik energie, času, chuti, odvahy či kontaktu, že už pak nemají chuť žít svůj osobní nebo partnerský život. Partnerský prostor, partnerské potřeby i partnerské ladění jsou často obětovány jako první. A to i dlouhodobě.
A když se to spojí s tím, co vše se musí ekonomicky uhradit, jaké nároky máme na rodinný rozpočet a jak ho zajistit, tak je extrémní zátěž pro jednoho či oba rodiče často na světě.
NEZAZDROJOVANÝ RODIČ JE PRO RODINU STEJNÝM OHROŽENÍM JAKO "ODPOJENÝ" PARTNER.
Unavení a přetížení rodiče, kteří zapomněli na to, že jsou vlastně i partnery. Možná i proto, že ani nemají čas každý sám na sebe. Ženy, kterým téměř nikdo neřekne jinak než maminko, které se ještě vzpamatovávají z toho, jaké fyzické a psychické změny porod přinesl. Nebo už na to zapomněly pod tíhou a zodpovědností výběru těch nejlepších kroužků, rozvojových a edukativních hraček. Muži, kteří s jazykem na vestě běží do práce, ze které se vrací pozdě, a setkávají se potom s vyčítavými pohledy doma, protože přišli zase později. Případně jiné podoby nespokojenosti, které jsou typické ve vašem vztahu a v tom, jak máte rozdělené role. K tomu se může přidat nepochopení a nepodpora širší rodiny týkající se vaší výchovy či kritika jiných lidí a blížíme se do nebezpečného terénu, kde nakonec malá věc může způsobit zemětřesení ve vztahu.
Co se to vlastně děje? Je to normální? A dá se to vůbec změnit?
Zveme vás na cyklus pěti webinářů Vztahové zemětřesení po narození dětí, aneb jak posílit partnerskou blízkost i v tomto náročném období.
Dejte sobě, svým vztahům i svému okolí větší porozumění
A BUĎTE O KROK NAPŘED PŘED OSTATNÍMI
PRO KOHO JE CYKLUS URČENÝ?
Proč do toho chceme jít? Co chceme přinést nového?
Cyklus jsme připravili pro všechny, kterých se toto téma jakokoliv dotýká. Tento cyklus je vhodný jak pro jednotlivce, tak i pro páry. Pojďme se hlouběji podívat na to, jak tomu všemu více rozumět a hlavně jak z toho ven.
Období po narození dětí je často prezentované jako velmi šťastné, kdy vše se točí kolem jejich narození a vývoje. Vidíme často radostné fotografie rodinek s miminky a malými dětmi. Rozzářené a veselé tváře. Je to krásné období, které má ale také svoji odvrácenou tvář, o které se tolik nemluví. Zveme všechny, kteří rodičovstvím procházejí a je pro ně toto téma čerstvě aktuální, nebo ty, kteří cítí, že ani po letech od narození dětí se to nespravilo, nedalo do pohybu, že od narození dětí se jejich vztah vlastně stal pragmatickou a funkční jednotkou, ale na partnerské úrovni došlo spíše k oddálení, opuštění, odpojení, frustraci, únavě a oddálení. Cyklus je určen všem, které by mohl jakkoliv obohatit.
Tam, kde druzí končí, my začínáme.
Jako pároví terapeuti se setkáváme s tím, že doba po narození dětí je pro vztah velká zátěž a málokdy si páry dopřejí čas, který by jim umožnil se nad tím vším citlivě a bezpečně zastavit. A s odstupem zrekapitulovat, co vše se děje, k jakým změnám dochází a jaké strategie na ně aktivují, aby se zase mohli cítit i ve vztahu příjemně. Cílem cyklu webinářů je nabídnout vám prostor se zastavit a vnímat, co se to nyní ve vašem vztahu děje, co byste potřebovali a co můžete udělat pro to, abyste byli spokojenější. Můžete očekávat seznámení s vývojovými teoriemi, které pomohou pochopit specifika tohoto období. Především ale budeme vytvářet tvořivý prostor pro to, abyste si vy sami mohli uvědomit a zažít vaši situaci, a popostrčíme vás k tomu, abyste současný stav vnímali jako příležitost se posunout v mnoha směrech.
Už není potřeba na to na všechno být sami. Pojďte se opřít i o druhé...
A to je to, co nás baví.... A to je to, k čemu vás chceme pozvat... A to je to, čím se vás chceme dotknout.
Dáme vám inspiraci, JAK NA TO 🙂
S kým do toho jdete?
CELÝM CYKLEM VÁS PROVEDOU DVA ZKUŠENÍ PSYCHOTERAPEUTI
Nalaďte se na nás...
PETRA PREST
PAVEL RATAJ
Jako psychoterapeuti jsme každý den s našimi klienty na cestách a výpravách za dobrodružstvím. I když na začátku často terapeutický proces nezačíná příliš příjemně. Vydáváme se na cestu a postupně vstupujeme spolu s klienty do míst, kterým se vědomě i desetiletí vyhýbají. Do míst, kde sídlí bolavé a ustrašené části duše, do míst, kde sídlí pochopitelné vzorce a obrany, do míst, kde jsou nežádoucí a zapovězené části sebe samých, ale sídlí tam i uvězněný životadárný potenciál a skutečná naděje na kvalitnější žití. Jindy jen tiše sedíme a hledáme, kde spočinout, meditovat a zastavit se. Někdy hledáme živou vodu a místo, kde září slunce, síla, odvaha a chuť... Naše práce je pro nás posláním, naše práce je nepředvídatelná cesta plná různých zvratů a překvapení.
TĚŠÍ SE NA VÁS PETRA A PAVEL
1. Partnerství jako základna
V tomto úvodním díle se podíváte na to, jaký byl váš vztah, než do něj přišly děti. Jací jste byli každý z vás, na čem váš vztah stál, co tvořilo jeho důležité základy, nebo jaké měl důležité pilíře (pro jednoho a pro druhého)? Budeme mluvit o vašich původních zdrojích, o tom, co vás dalo dohromady, co tvořilo vaši identitu, co bylo důležité, nebo co vás naopak stresovalo.
Kdo jste byli před dětmi? Kolik jste měli energie? Jaké osobní zdroje jste využívali či kultivovali? Co bylo největším zdrojem vašeho napojení, blízkosti a vzájemné radosti? Kdo býval aktivní? Jak jste trávili víkendy a večery? Jak dlouho jste byli před rodičovstvím partneři? Nakolik jste se poznali? Jak to bylo s rovnováhou, samostatností, nezávislostí, jak jste si uměli říkat o pomoc, kdo se komu přizpůsoboval? Čeho jste se tenkrát báli? Jak jste zacházeli s odlišnostmi, jak fungovala spolupráce, jak jste se uměli oddalovat a zase přibližovat? Víte, jaký máte původní attachment a k čemu je to dobré? Víte, jaké máte vztahové potřeby?
2. První záchvěvy, aneb když dorazí rodičovství
Druhý webinář budeme věnovat prvním radostem a starostem, když se partnerství dostane pod dominantní vliv rodičovství. Záměrně neříkáme dětí. Narození dětí samo o sobě sice mění mnoho dosavadních oblastí, dosavadních rozložení sil, zdrojů, financí, svobod, času, energie a mnoho dalšího, ale také aktivuje rodičovské pudy, rodičovské očekávání a představy, jak co má být. Erikson, Fromm, Willy, Bion, Mahlerová, Ainsworthová a další průkopníci vývojové a vztahové psychologie přinesli právě zde mnoho poznatků nejen o dětském vývoji. Jedna zajímavost za všechny - vznikající attachment (citové pouto, připoutání) mezi batoletem a rodiči, resp. primárním rodičem, atakuje jednak sekundární attachment partnerů mezi sebou, ale také může probouzet attachment primární u rodiče z jeho dětství. Objevují se poporodní úzkosti, strachy, nejistoty. Hodně se mluví o ženách, ale čím dál více vystupuje do popředí, jak je toto období citlivé i pro mnoho mužů jako otců, ale i jako partnerů. Partnerství není rodičovství a naopak. Potřebné změny aktivují různé copingové, růstové, ale bohužel i maladaptivní strategie...
Co se stalo, když do vašeho vztahu vstoupilo rodičovství? Jaké to bylo pro vás osobně? Jaké to bylo pro váš vztah? Co všechno se začalo otřásat? Jak jste na to reagovali? Jaké strategie jste zkoušeli? Aplikovali? Kdo se stal režisérem čeho? Změna rolí? Jak jste se vypořádali se změnou rovnováhy - časové, energetické, finanční, seberealizační, nezávislosti, kontaktní? Jak se začali vypořádávat se ztrátami?
3. Zemětřesení
V tomto díle se ponoříme do hlubší roviny toho, co se děje s mnohými partnerstvími v zájmu toho, aby se měli dobře. Zde se zviditelňuje rozpor mezi kvalitou výkonu v práci a výkonem v rodičovství oproti tomu, kolik kvalitní energie a pozornosti je směřováno do osobního a partnerského zdrojování a seberozvoje. Podíváme se na potřebnou dynamiku a nutný vývoj partnerství směrem k diferenciaci, což je v kontrastu mnohých partnerů, kteří se snaží právě v tomto období působit jako rodiče velmi jednotně až jednohlavně. Tedy spíše neseparovaně až symbioticky.
Prozkoumáme podobu vztahového zemětřesení, které je v každém vztahu jedinečné a může mít různou intenzitu. Zemětřesení se může týkat odlišnosti, nespokojenosti, konfliktů, útěků mimo vztah, útěků do práce, do rodičovství, do seberealizace, odpojení, vztahových symptomů, strachů, přetížení, osamocení, neporozumění, ztráty obrazu atraktivního partnera, aktivace zranění, zklamání, aktivace rodinných vzorců. A hlavně, co se v tomto období děje s partnerským napojením, které rozhoduje o pocitu blízkosti...
Jak jste na tom s energií a chutí? Kolik vám zůstává prostoru pro kontakt? Pro tělesnost, pro intimitu, pro sexualitu? Kolik jste se vydali pro děti, domácnost a zabezpečování? Kolik zajišťujete komfortu a bezpečí a kolik si necháváte na vzruch, vzrušení a touhy? Máte vůbec ještě nějaké? Co únava a frustrace? Jak jste začali pracovat s přetížením a přestimulováním množství vzruchů, množství kontaktu, jednostraným zaměřením? Jak se vám podařilo udržet živé partnerství mimo rodičovství? Co zůstalo na ostrově potěšení?
4. Obnova spojení
Další díl bude směřovat přímo k vytyčenému cíli. Zastavení, odpočinek, stabilizace a zklidnění jsou nutnými podmínkami, které budeme potřebovat, abychom opět mohli nechat rozproudit příjemné partnerské spojení. Právě příjemné flexibilní napojení partnerů otevírá cestu k dalším možnostem. Ukážeme si důležitost a výhody vzájemného propojení na partnerské rovině. Nabídneme různé experimenty, jak na to nebýt sami. Dotkneme se vašeho ostrova potěšení. Podíváme se na možné hry a hrátky. Ukážeme si tam, kde spojení u jednoho probíhá přes fyzickou blízkost, tak u druhého v zájmu, u třetího ve spolupráci, u čtvrtého v aktivním volném čase. V tomto díle se chceme dotknout dvou důležitých partnerských potřeb - bezpečí a vzruchu. Chceme se podrobněji dotknout intimity a sexuality rodičů, kteří nechtějí rezignovat na únavu, nesoulad, nenaladění nebo jen na rychlovky či přizpůsobení se dle modelu "vysokohorského průvodce":).
Co pomáhá zesílení spojení? Co potřebujete doladit? Blízkost nemá být statická, ale pulzující. Jak se připojujete a jak odpojujete? Jak se zvete, jak se lákáte? Umíte se i citlivě odmítnout, resp. přesměrovat? Spojením jen dobíjíte nebo ho i rozvíjíte? Jaké jazyky lásky preferujete? Zrání a růst jako atraktivní sexy prvky spojení.
5. Partnerská synergie
Závěrečný webinář se bude věnovat rozvíjející kultivaci partnerského vztahu, který je ústředním vztahem rodinného systému. Když si dovolíte vnímat sebe, druhého, otevře se třetí prostor, který umožnuje zrání a prohloubení v tom nejpozitivnějším slova smyslu, a díky tomu se objeví místo pro lehkost, radost, smích. A spokojenost s tím, co je, i když to nemusí být vždy růžové. Zvětšuje se odolnost, flexibilita, ochota a laskavost. Budeme posilovat rozlišování individuálního, partnerského a rodičovského. Půjde nám o tzv. energetický management, protože pokud to neřídíte vy, tak to řídí "to nejdůležitější" a to, co umí nejvíce křičet o pozornost, váš čas a energii. V rodině s dětmi je totiž skoro vždy více toho, co je potřeba, co se má, co se musí než toho, co bychom chtěli, kdyby... Probouzení polarity, lehkosti, hravosti a vzrušivosti jsou důležité nejenom pro tuto fázi.
Kdo u vás zajišťuje bezpečí? A kdo naopak vzrušení? Jak si to střídáte? Jak rozvíjíte cizí oproti známému? Čím aktivujete zónu studu? Čím nabouráváte zónu komfortu? Směřujete spíše ke stagnaci nebo pulzujícícmu růstu? Využíváte sílu přítomného okamžiku, metod všímavosti a vděčnosti? Směřujete spíše k symbióze nebo k synergii?
DOČASNĚ ZVÝHODNĚNOU NABÍDKU ZA CELÝ KOMPLET
NENECHTE SI UJÍT !
Po zrealizované platbě obratem zašleme do Vašeho uvedeného mailu přístupové údaje DO ČLENSKÉ SEKCE, kde najdete všechny připravené materiály, video a audio záznamy, pracovní úkoly, obrázky i různé inspirativní dotyky.
Vše budete mít hezky k dispozici tak, abyste si mohli zvolit kdy, jak a kolik si toho pustíte, tak aby vám to nejlépe vyhovovalo!
A CO VŠECHNO HNED ZÍSKÁTE?
V rámci tohoto kurzu získáte spoustu inspirace a zajímavých dotyků v podobě video a audio záznamů, různých dokreslujících obrázků a schémat, vážných i vtipných ukázek z praxe, efektivních technik a strategií, sebereflexivních a zvědomňovacích otázek, různých doporučení a tipů a samozřejmě spousty odpovědí...
HNED PO ZAKOUPENÍ TOHO KURZU SE MŮŽETE TĚŠIT NA ZPŘÍSTUPNĚNÍ:
- všech proběhlých dvouhodinových inspirativních setkání na uvedenými tématy
- bonusově získáte všechny natočené díly také v audio verzi ke stažení
- ukázky technik a diskuzí na žhavé témata
- pohled odborníků z praxe, ale i rovnocenný pohled zůčastněných ze života
- dokreslující obrázky a vysvětlující schémata pro lepší porozumění
- v celém kurzu získáte mnoho otázek a uvědomění
- mnoho dalších zajímavých odkazů na další rozvojový materiál
- mnoho zajímavých doporučení a inspirací plynoucí z naší dlouholeté zkušenosti a ze zkušenosti našich frekventantů, účastníků či klientů
- doporučení a tipy na konkrétní inspirativní literaturu, filmy či divadelní představení
- a také spoustu humoru...
DÁLE NA VÁS ČEKAJÍ JEŠTĚ DVA BONUSY:
Určeno pro všechny zvídavé a odvážné partnery i jednotlivce, bez rozdílu věku, sexuální orientace, zkušenosti či životního zaměření. 🙂
VZTAHY A SEBEROZVOJ MAJÍ SMYSL