PSYCHOTERAPIE / PORADENSTVÍ
- Něco vás trápí? S něčím si nevíte rady?
- Potřebujete se více vyznat v tom, co se děje nebo proč se tak cítíte?
- Nebo více pochopit, proč se ve vašem vztahu děje právě to, co se děje?
- Chcete to zkusit změnit?
- Potřebujete se se mnou osobně sejít v bezpečném prostoru?
Také v článku PSYCHOLOG, PSYCHIATR, PSYCHOTERAPEUT... můžete najít další informace pro ještě lepší orientaci.
PÁROVÝ
PSYCHO/ TERAPEUT
Párový terapeut je vztahový specialista, který je absolvent VŠ + má za sebou dlouhodobý základní certifikovaný psychoteraterapeutický výcvik (ČAP, ČPTS, IPVZ) + a také nadstavbový výcvik v párové terapii + členství v psychoterapeutické společnosti, která ho vede k pravidelné supervizi a průběžnému celoživotnímu vzdělávání.
INDIVIDUÁLNÍ TERAPEUT PRACUJÍCÍ S PÁREM
Práci s párem většinou realizuje psychoterapeut, který absolvoval základní psychoterapeutický výcvik (certifikovaný některou odbornou společností - ČAP, ČPTS, IPVZ), nebo zkušený partnerský poradce (dle kritérií AMRP), a v průběhu svého celoživotní vzdělávání absolvuje různé krátkodobé workshopy a kurzy zaměřené na nácvik kompetencí pro práci s páry.
PARTNERSKÝ / PÁROVÝ PORADCE
Partnerské poradenství může, dle zákona, vykonávat psycholog, který je absolvent VŠ jednooborové psychologie nebo absolvent VŠ humanitního či lékařského oboru, který má základní výcvik v rozsahu 400h, nebo certifikovaný individuální či rodinný psychoterapeut, který se dále v rámci celoživotního vzdělávání zaměřuje i na získávání kompetencí z manželského a rodinného poradenství dle AMRP.
PARTNERSKÝ/ VZTAHOVÝ KOUČ
Toto označení zatím nemá žádné odborné zázemí (a to ani u největších mezinárodních organizací, které garantují kvalitu akreditovaných koučů - ICF, ani EMCC). Jde tedy spíše o komerční označení, a proto je potřeba dávat velký pozor, kdo se jím označuje. Kouč pracující i s párem by měl být jednoznačně členem ICF nebo EMCC, a striktně dodržovat kompetence a etiku určené pro koučování.