Jak se naučit říkat NE a nestydět se za to
Na počátku učení se říkat NE stojí člověk vždy před zrcadlem vlastní duše. Je bytostně důležité uvědomit si, že říkat NE nemusí mít se sobectvím…
Také patříte do velké skupiny osob, které i přes vnitřní odpor a nechuť na jakýkoliv požadavek či prosbu svého okolí odpoví „ano“? Naučit se říkat ne svému okolí patří k velmi těžkým disciplínám a k vrcholu umění komunikace. Někdo se s tímto umem prakticky rodí, jiný se jej musí pracně učit. Naučíte-li se tuto dovednost jednou, budete ji využívat po celý život a usnadní vám spoustu času, práce i starostí. Přinášíme vám několik zásadních rad, které vám pomohou při tom, jak se naučit říkat NE.
Říct NE není vždy sobecké
Na počátku učení se říkat NE stojí člověk vždy před zrcadlem vlastní duše. Je bytostně důležité uvědomit si, že říkat NE nemusí mít se sobectvím vůbec nic společného. Právě obavy ze sobeckého jednání jsou častým důvodem toho, že mnozí nejsou schopni dotaz, prosbu či nápad odmítnout. Vždy je třeba sledovat své chování komplexně a celistvě a pokusit se zpytovat své svědomí.
Pomáhám lidem ve svém okolí často? Nebojím se přiložit ruku k dílu? Aktivně se zapojuji? Už jsem někdy někomu pomohl z problémů? Pokud jsou odpovědi na tyto otázky spíše kladné, ze sobectví strach mít nemusíte. Říct NE není ve všech případech sobecké, naopak jde o základ komunikace a spokojeného života.
Jak se naučit říkat NE? V první řadě se můžete inspirovat právě u sobců. Okoukejte jejich techniky, podívejte se, jakým způsobem se jakékoliv možnosti pomoci vyhýbají. Jasně si stanovte mantinely, co je v pořádku a co je za hranicí slušnosti a vašich morálních zásad.
NE jako základ asertivního chování
Asertivita patří mezi důležitou schopnost komunikace. Díky asertivitě můžeme prosazovat své vlastní názory a nestydět se za ně. V současné době existuje celá řada kurzů či workshopů, jejichž cílem je naučit techniky asertivního chování. Ne nadarmo je schopnost říkat NE neoddělitelnou součástí asertivního chování.
Už tento fakt nám naznačuje, jak je tato dovednost užitečná a důležitá. Chcete-li prosazovat své vlastní názory a nestydět se za ně před okolím i sebou samým, naučte se být asertivní. Uveďme si několik zásad asertivního chování, na které se při tom, jak se naučit říkat NE, můžete také zaměřit:
Existuje 10 základních asertivních práv:
- Mám právo posuzovat své vlastní chování, myšlenky a emoce a být si za ně a jejich důsledky sám zodpovědný.
- Mám právo nenabízet žádné výmluvy, vysvětlení ani omluvy svého chování.
- Mám právo posoudit, zda a nakolik jsem odpovědný za řešení problémů druhých lidí.
- Mám právo změnit svůj názor.
- Mám právo dělat chyby a být za ně odpovědný.
- Mám právo říct: „Já nevím.“.
- Mám právo být nezávislý na dobré vůli ostatních.
- Mám právo na nelogická rozhodnutí.
- Mám právo říct: „Já ti nerozumím.“.
- Mám právo říct: „Je mi to jedno.“.
Když slůvko NE vyvolává strach
Jeden z hlavních důvodů, proč dělá některým osobám neskutečný problém vyslovit to miniaturní, ale tak významné slůvko NE, je strach. Lidé se bojí odmítnout, protože mají strach z reakce. Pokud si však vážíme sami sebe a osoba, která po nás něco chce, si váží nás, bát se nemusíme.
Podle zásad asertivního chování máme právo na svobodné rozhodování, máme právo říct NE a náš přítel, oponent či rodinný příslušník by to měl pochopit. Pokud to nepochopí, nenechme se odradit. Problém je na jeho straně, vy za to nemůžete. Každý by měl pochopit, že ne vždy máte čas, možnost nebo schopnost vyhovět přání, stejně tak jako musí pochopit, že zrovna nemáte náladu nebo si na danou věc netroufáte. Pokud ze slůvka NE odstraníte strach, který vás svírá, budete se učit komunikovat mnohem jednodušeji a ještě tím posílíte své sebevědomí.
Jak se naučit říkat NE
Nebudeme vám nic nalhávat. Pokud není odmítání vaší přirozenou schopností, budete se muset tento um nějakou dobu učit. Uvědomte si, že nestačí pracovat na samotném slůvku NE. Je třeba kompletně změnit svůj náhled na svět a začít u sebe. Celý proces toho, jak se naučit říkat NE, spočívá v uvědomění si, že říct NE nemusí být sobecké a že za NE se nesmí skrývat strach. Máte na to právo.
Nejlépe se tuto dovednost naučíte v praxi. Nemusíte hned dělat velká rozhodnutí, stačí začít u drobností. Zkuste svým přátelům odmítnout další sklenici piva, protože ji už prostě nechcete. Razantně odmítněte obchodníky, kteří vás denně obtěžují na telefonu, odmítněte přispět na dobročinnou akci a pro jednou nedejte drobné bezdomovcům. Pokud vnitřně cítíte, že dneska prostě NE, sdělte to i slovy. Pokud se to nepovede napoprvé, neztrácejte naději a zkoušejte to dál a dál. Hlavně zvyšujte své vlastní sebevědomí, važte si sami sebe a odměňujte se.
Když odmítat, tak s grácií
Jak se naučit říkat NE, to je obtížný úkol z mnoha důvodů. Pokud už se naučíme zvítězit nad sebou samým a překonat strach z reakcí či vymanit se z pocitu sobeckosti, na řadu přichází to hlavní – jak odmítnout. Základem správné komunikace totiž není jen výsledek, tj. odmítnutí, ale také způsob provedení.
Při špatném formulování může dojít k vzájemnému nepochopení a k vyvolání konfliktu. Je také třeba si uvědomit, že dojde-li ke konfliktu a nepochopení ze strany žadatele, nemůže za to zpravidla samotné NE, ale způsob, jakým bylo sděleno. Ukažme si některé možné způsoby, jak říci NE správným způsobem. Vždy je však třeba přihlížet ke konkrétním situacím a osobám.
Promiň, necítím se na to – pokud po vás blízká osoba chce pomoc v činnosti, na kterou se necítíte, bez obav jí to sdělte.
Nemáš špatný nápad, ale co na to jít trochu jinak – různorodost názorů je přirozená. Spousta lidí oceňuje sebevědomé osoby s vlastními nápady, cíli a řešeními.
Myslím, že teď není ta správná chvíle – ne vše je možné uskutečnit za jakýchkoliv situací a v jakoukoliv dobu. Váš blízký musí pochopit, že nemusí být správná chvíle k danému rozhodnutí.
Možná máš pravdu, ale chci to zkusit jinak – důležité je respektovat názory ostatních, to platí pro vás i vaše známé. Dejte důrazně najevo, že víte, co chcete, a za tím si jdete.
NE, prostě ne – bohužel nastanou situace, kdy se vás bude osoba snažit přesvědčit za každou cenu, až to bude velmi nepříjemné. V takovém případě se nebojte říci razantně své NE, vždyť máte právo rozhodovat se sám za sebe. I když se vám třeba jenom nechce. Expresivního vyjadřování příliš nezneužívejte, pokud však mírnější a vstřícné argumenty nepomohou, je třeba zvolit razantní způsob komunikace, díky kterému si protějšek uvědomí, že to přehnal.
Cesta k dokonalé argumentaci a umění komunikovat je dlouhá a i sebelepší řečník a psycholog může udělat krok vedle. Zdravé sebevědomí a snaha o dodržení zásad asertivního chování vám však při této cestě může s mnohým pomoci.